Skip to main content

Kaip vyksta kilnojamo turto vertinimas ir ką reikėtų apie tai žinoti?

Su šia sritimi susiduria tikrai ne kiekvienas. Nors iš tikrųjų ji yra ne ką mažiau svarbi, negu nekilnojamųjų objektų. Būtent tuo ir skiriasi. Šiuo atveju atliekamas tokio turto vertinimas, kuris gali būti perkeliamas iš vienos vietos į kitą nepakeičiant jo paskirties bei vertės. O po šiuo apibrėžimu sutilpti gali labai daug. Tačiau pats vertinimo procesas pakankamai paprastas. Viskas prasideda nuo apžiūros, kas liečia ir visos dokumentacijos vertinimą bei susipažinimą su ja. Tuomet seka analizės etapas, kuriame jau atsižvelgiama ir į rinkos tendencijas bei galimybes realizuoti tokį turtą. Ir po viso to pateikiama ataskaita su galutinėmis išvadomis.

Kam to reikia?

Aplinkybių gali būti pačių įvairiausių. Kartais kilnojamo turto vertinimas gali būti reikalingas norint atlikti paprasčiausius sandorius arba siekiant sužinoti realią rinkos vertę. Tiesa, daug dažniau to reikia tuomet, kai bendradarbiaujama su bankais ar kreditoriais, kitomis institucijomis. O svarbiausia aspektu tuomet tampa ne pats turto vertinimas, bet po jo pateikiama ataskaita. Kadangi būtent ji yra oficialus dokumentus įrodantis realią turto vertę. Tuo labiau, kad šioje srityje gali dirbti tik kvalifikuoti, reikiamos kompetencijas bei teisę užsiimti šia veikla turintys specialistai. Kas garantuoja ne tik profesionalumą, bet ir objektyvumą. Būtent tai yra svarbiausia praktiškai kiekvienu atveju ir dėl to tokie vertinimai atliekami.

Kiek laiko trunka turto vertinimas?

Tai labai priklauso nuo kiekvieno konkretaus atvejo. Kadangi šioje srityje ir pats turtas gali būti gana skirtingas bei tikrai įvairus. Todėl kartais kilnojamo turto vertinimas gali būti atliekamas vos per dieną, o kartais gali prireikti ir mėnesio. Aišku, trukmė dar labai priklauso ir nuo konkretaus susitarimo su vertintojais bei asmeninių prioritetų. Kadangi kiekvienas šioje srityje dirbantis specialistas ar įmonė turi individualų užimtumą. Todėl norint sužinoti tikslią trukmė geriausiai būtų susisiekti bei pasidomėti. Tuo labiau, kad taip galima aptarta ir visas kitas sąlygas, kurios neretai sutariamos taip pat individualiai.

Vienas iš populiariausių kilnojamo turto vertinimo pavyzdžių – kompiuterinės ir IT įrangos vertinimas. Ypač, kai reikia parduoti naudotą įrangą: kompiuterius serverius, monitorius, įvairią biuro techniką.